Местоположение

Община Лесичово се намира в Южна България и е една от съставните общини на Област Пазарджик. Общината има 7 населени места с общо население 5 408 жители (01.02.2011 г.).

Населени места в община Лесичово:
    Боримечково, Динката, Калугерово, Лесичово, Памидово, Церово, Щърково
Община Лесичово е разположена в Северозападната част на Пазарджишка област. На север и на изток граничи с община Панагюрище, на юг с община Септември, на югоизток с община Пазарджик, а на запад с община Ихтиман. Общата площ, която заема община Лесичово, е 21,9 кв.км.
Административен център на общината е село Лесичово. Територията на община Лесичово обхваща на север и запад части от Ихтиманска и Същинска Средна гора, а на юг и югоизток — северните разклонения на Горнотракийската низина.
Главната водна артерия, протичаща през територията на община Лесичово, е река Тополница. На 15 km северозападно от село Лесичово е изграден едноименният язовир, а бента на реката при селото се използва като водосбор на водите от язовир „Белмекен“.

Във всички етапи на развитие селското стопанство е заемало водещо място в общинската икономика, осигурявало е основната част от доходите на населението и най-голяма заетост на трудоспособното население.

Селскостопанските площи на територията на общината са 125 374 дк. От тях обработваеми са 78 500 дк.

 

СЕЛО ЛЕСИЧОВО

 

 

 

Името на селото категорично не е турско. То е отпреди падането на Второто българско царство. Съществуват много и различни тълкувания и спорове, сред които най-често е свързването му с лисица или леска. 
През различните времена тук са звънтели оръжия на траки, македонци, римляни, славяни, българи и византийци. 
Лесичово е долинно село с кръгла форма, разположено по двата бряга на Тополница. Отстои на 26 км. от областния град Пазарджик, а до София по магистрала „Тракия“ 70 км.
Широката долина приютява Голямата и Малката махали, между които текат щедрите обилни води на реката. 
Селото живее бурен живот и се откроява с непокорство и дързост в тежките исторически времена. Не го подминават  изпитанията по време на Априлското въстание; лесичовци вписват имената си и в дългите списъци на героите от последвалите Освобождението войни: Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата световна, в антифашисткото движение и Отечествената война. Паметните плочи в землището на селото и по стените на къщите пазят дати за събития, платени с живот.
От второто десетилетие на 21.век в селото все по-често си купуват имоти много хора, които нямат кръвна връзка с никого. Привличат ги чистият въздух, спокойствието, реката, небето, в което звездите са сякаш на една ръка разстояние.
За икономическото стабилизиране и развитие на селото в началото на седемдесетте години е построен Завод за картонени опаковки. Първата копка на бъдещия завод е направена от първия партиен и държавен ръководител тогава Тодор Живков. 
 
СЕЛО БОРИМЕЧКОВО
 
BORIMECHKOVO
 
 
Селото е в състава на Община Лесичово и се намира в северозападния ъгъл на Пазарджишка област. Разположено е върху югозападния склон  на Елшишко-Боримечковския рид, на едноименното Юрушко дере – Криви дол при Лесичово. Надморската му височина е 510 м. Склонът е сравнително полегат, със заоблената височина Калето /719 м/ и височините Сиври Мусал /922/, Каратепе /874/ и др.
Боримечково е сборно съставно село без изход от четири съединени юрушки махали: Окчули, Джафарли, Оручли и Дуванли. Юруците са тюркска етническа група, отличаваща се с номадския си начин на живот. Говорят турски език и са мюсюлмани.
 Все още сред по-възрастните жители на общината селото е известно и като Юруците /Еруците – диалектно/. 
От областния град отстои на 35 км.  
Сведения за селото намираме и в „Записки по българските въстания“ на Захари Стоянов. След обявяване на въстанието  в Панагюрище четата на Бенковски минава и през юрушките махали.
Горският район, в който е разположено селото, е богат на редки и застрашени от изчезване растителни видове. Голяма част от тях са български и/или балкански ендемити. Установени са над 110 вида с национален статус за защита: урумово лале, нежен лопен, давидов мразовец, персийски крайспорник, горска съсънка, одрински лопен, арабска етионема и др. Това налага забраняването на редица дейности, сред които нерагламентирани сечи, откриване на кариери, добив на камъни и пясък, изхвърляне на отпадъци и всичко, което застрашава и загрозява. 
Защитените местности са под закрилата на закона - с цел запазване на ландшафта, опазване, поддържане или възстановяване на екологичния вид на местообитанията на характерните растителни и животински видове. Това от своя страна е предпоставка за научни изследвания, образователни дейности, екологичен мониторинг, възможности за туризъм и за духовно обогатяване.
 
СЕЛО ДИНКАТА
 
dinkata5
 
 
Името на селото е с турски произход. Землището в далечното минало е използвано за оризища. Работници от съседните села и Шоплука са идвали тук за препитание. За почистването на ориза от люспите /арпата/ е построена първобитна оризочукачка /динкя/ на водоскока Синан арк. Тя представлявала два каменни кутела и два големи дървени чука, задвижвани от водно колело. Постепенно около динкята работниците започнали да струпват малки къщички и така се появило Динкьой – с 50 къщи и 190 жители. Това се случва приблизително около 1720 г
Етническите групи открай време и в момента живеят в разбирателство и градивна взаимопомощ.
Селото е разположено в най-западната част на Горнотракийската низина, на левия бряг на Тополница. Отстоянието до най-близкия град – Пазарджик, е 12 км.
Землището на селото се простира върху полите на Средна гора, между Каратепе - граничната височина на землището на Калугерово, от запад, и щърковската най-висока точка - Върха, от изток. В по-голямата си част е равна територия, за което свидетелства и името на местността Равнака.
По данни от последното преброяване Динката е село с 1 161 жители.
Динката е населено място с трайна тенденция за увеличаване на жителите.
Потенциалът на земеделските земи се счита за предпоставка в развитието на селото. Могат да се отглеждат почти всички видове селскостопански култури. Има подходящи условия за развитие и на животновъдството.
В последните десетилетия впечатление правят добре обработените и подредени земеделски земи, по които във всеки работен сезон се трудят грижовни стопани – възрастни и млади.
 
СЕЛО КАЛУГЕРОВО
 
KALUGEROVO
 
 
В община Лесичово, а и в цяла България, Калугерово е известно като първото Евросело. Инициативата е на един от кметовете му - Сергей Вачев. Този статут то получава точно на 25 април 2005 г. – в деня на подписването на Люксембургския присъединителен протокол.
Близкото му разположение до областния град, опазените традиции, модернизирането и поддържането на добро културно, икономическо и социално ниво са причина животът в него да е пълноценен и то да е винаги оживено.
Селото има собствен герб, изработен от дърворезбаря Димитър Банчев и дарен на кметството. От едната му страна са изобразени манастирът и могилите с останки от тракийски селища. От другата е новото време – винарската изба, индустриалната зона и обширните поля, през които текат водите на Тополница.
Заело двата полегати бряга на Тополница, в подножието на най-южните склонове на Средна гора, селото навлиза в северозападната част на Тракийската низина. 18 км го делят от областния град Пазарджик; В южния му край минава АМ „Тракия".
Почвите в равнинната част на землището са плодородни, черноземни смолници. Хълмистата част е от кафяви горски почви, подходящи за лозя, тютюн, акация, маслодайни и етерични растения.
Надморската височина – 255 м, и средната годишна температура – 11,4 градуса по Целзий.
Историята му, както на повечето селища в този край, датира от дълбока древност. Селищни могили свидетелстват за кипящ живот - във времена, коренно различни от нашите.
През Калугерово са минавали два пътя с голяма важност. Единият е разклонението на Траяновия друм от Еледжик, минавал на запад от селото. Другият е съществувал през средните векове и в турско време и води от Пирдопския край по Тополница до Пазарджишкото поле. Според легендите, тук в първото хилядолетие след Христа възникнала малка християнска обител с мирни трудолюбиви калугери, която прераства в православния манастир „Свети Никола", известен и като „Свети Николай". Оттам е и името на селото.
Селището е известно с още две имена – Гелвере и Сребрино.
Началото на летоброенето на селото е от периода 1450-1500 г. Пръв го споменава с името Калугерово белгийският пътешественик Корнелий Дуплиций Шепер, минал оттук през 1533 г., на път за Виена.
През 1870 г. Стефан Захариев в своята книга „Татар-Пазарджишката кааза" пише, че Калугерово брои 200 къщи, една черква едно училище с 50 ученици, един метох на манастира „Свети Никола", един чифлик, няколко бояджийски дюкяна, лозари, земеделци и скотовъдци. И всички са българи.
Поради обстоятелството, че селото е пострадало много по време на Априлското въстание - повече от половината му къщи са опожарени и част от жителите му се изселили, при преброяването през 1884 г. населението е 1 304 души.
В навечерието на Втората световна война селото е водещо в Северозападна Тракия с изобилното си селскостопанско производство, с прочутото калугеровско вино и бурния си политически живот.
 
СЕЛО ПАМИДОВО
 
PAMIDOVO
 
 
Селото е построено върху северните поли на две височини, които са част от Бошулско-Величковските възвишения. По-високата е Сауджак, или Айкън каракая – 431 м, по-ниската е Каеджик – Каменна могила, с височина 346 м. През него минава Селското дере – приток на р. Тополница, която отстои на 500 метра. Разположението му е изцяло върху десния й бряг. Изложението е североизточно. Надморска височина – 260 м.
Този бряг на Тополница, за разлика от другия, е висок. Представлява тераса с височина20-22 м, отдолу друга, с височина 4 м. Това са остатъчни височини, изградени от порфирен гранит – богат на ортоклаз, той се използва в производството на порцеланови изделия.
Полегатите склонове и равнището под селото са от глинесто-песъчливи , отчасти дребнокаменисти насипи, много подходящи за отглеждане на лозя.
Както в целия описван регион, така и в землището на Памидово има останки от селища с различна древност. Най-интересната находка е тракийски жертвеник /олтар/ от трети век от н.е. и надгробна тракийска изправена плоча с надпис от втори-трети век от н.е. Недалеч от селището има тракийски могили. По на юг, на километър от селото, има останки от друго изчезнало старо селище.
На километър и половина югоизточно от селото се забелязват обилни следи от живот: мраморни камъни, тухли, керемиди, големи делви, водопроводни кюнци, римски монети и две бронзови фигурки. Вероятно става дума за тракийско светилище.
Че землището на Памидово е било обитавано от траки свидетелстват и 13-те могили, пръснати из него, главно покрай Тополница. В археологически източници се съобщава, че при оране в развалините на старо селище, без да е уточнено кога и при кое от двете, са намерени две тетрадрахми на Филип Втори, 2 сребърни статера на град Истрос – Малка Скития, 3 диобъла на град Перион – Мала Азия, и 5 монети на тракийския Херсонес, както и римски дерони от втори и трети век.
Историята с именуването на селото е интересна с превратностите на тълкуването. В документа от 1576 г. пише, че идва от „шахилер", което означава богат влиятелен човек. Такъв вероятно е бил основателят му. Предположението, че името идва от „шахин" – сокол, отпада, тъй като селото не е регистрирано като доганджийско. В четиридесетте години на 20.век е преименувано на Царско, като се прави свободен превод на персийската титла шах. През 1946-а година се прави опит да бъде именувано Република, докато най-после по предложение в специалната комисия в Министерството на народната просвета е взето решението селото да бъде Памидово - за увековечаване на прекрасното грозде, отглеждано тук, и прекрасното вино памид.
Памидово е събрано склоново село с кръгла форма.
През 1938 г. е основано читалището. Дадено му е името на поета революционер Христо Ботев.
Според последното преброяване през 2022 г. в Памидово има регистрирани 335 жители.
Памидово, както доста села в България, в последните десетилетия преживява своеобразен Ренесанс. Връщат се да живеят тук отдавна напуснали го памидовци - реализирали се и удовлетворени от живота, вече пенсионери, или чужди хора, избрали селото за свое. Съчетавайки удобствата на модерния свят и спокойствието на естествената среда, мястото наистина е неповторимо.
 
СЕЛО ЦЕРОВО
 
CEROVO
 
 
Селото се намира в южните поли на Еледжик, Ихтиманска Средна гора. През землището му минават две реки – Тополница и Яворица, и множество дерета. Климатът е мек и благоприятен. Селото е защитено и не го достигат силни ветрове и бури. В земището му виреят няколко вида средиземноморски плодни дървета – нар, смокиня, райска ябълка. Добрите условия са основателна причина да бъде населявано от древността до настоящия момент. 
Има сведение, че през трети век  пр.н.е. за кратко тук са се поселили келтски племена. Множество тракийски могили привличат вниманието – за съжаление, и на иманярите, които отдавна са ги разровили, ограбили и разбили. Най-известна е Нонова могила, която се намира в самото село. Според Стефан Захариев, през 1853 г. при копане на глина за тухли, нужни за строежа на църквата, са намерени желязна колесница и конска сбруя. Уведомен за това, каймакаминът прибира всичко. 
Центърът на селото /орището/ е оформен преди Освобождението, когато Гене Телийски купува Пепечкови ливади и си построява къща и дюкян. Постепенно сдюкяните стават няколко, появяват се работилници. 
Първата поща в Церово е в Гривековата къща, първото преместване е в Галитьоновия дюкян. 
Село Церово също има герб. Хералдическото му описание е: „На зелено – церов жълъд с клонка и листа от злато.“ Девизът: „От малки жълъди – могъщи церове!“ Зеленият цвят символизира планината – Средна гора, където е селото, а в общ план - обновяването, надеждата, хармонията с природата и в обществото. Златният цвят е богатството на духа и добродетелите на неговите жители.  
На 14 км от селото, в северозападна посока, се намира язовир „Тополница“. Посредством АМ „Тракия“ селото се свързва със столицата /70 км/, Пазарджик /29 км/, Пловдив /62 км/. След 1990 г. се наблюдава засилен интерес към селото от страна на чужди граждани – англичани, руснаци, евреи. Мнозина намират дом тук. 
Пъстра е палитрата на вярата в Церово  – православни християни, евангелисти, петдесетници. Съжителстват мирно и в разбирателство.
Характерни за селото са прочутите черешови градини, които се възстановяват като част от поминъка. Възстановяват се и лозовите масиви.
Специфичните природни и климатични особености са отлична възможност да се отглеждат разнообразни земеделски култури. 
В подножието на връх Еледжик, се намира Бенковска поляна. От тук са родом Гено Телийски, Цвятко Бръшков, Ангел Телийски, братята Никола и Иван РъжанковиГеорги Илчов и др. взели активно участие в Априлското въстание и верни сподвижници на Георги Бенковски.
 
СЕЛО ЩЪРКОВО
 
SHTARKOVO
 
 
Гилдълар, Новосел, Люле и Щърково – селище с име на птица.
Следи от предисторическа селищна могила от късния неолит личат край Читашкото дере, южно от селото.
За възникването на сегашното село според народното предание причина станали конфликтите между българи и турци. Първоначално имало средновековно българско село, в което след завоеванието идват турци. Турците започнали да правят пакости и да крадат моми, а един по-смел българин започнал да им пали къщите. За да се избегнат кръвопролития, българите поискали да се заселят на днешното място, което тогава било бейски чифлик. Беят позволил - при условие да му работят, а той да ги закриля.
Селото фигурира в списък на тимари /турски военни владения с годишен приход от 5000-20000 акчета/ и в турски документ от 1633 г., където е записано и като Новосел, и като Люле – турското име на щъркела.
Селото е най-малкото в община Лесичово. Магистрала „Тракия" го дели от Динката. Между двете села, от център до център, разстоянието е един километър. Тъй като е без изход, връзката му с други селища се удължава. Разстоянието до общинския център – с. Лесичово, е 14 км по черния път, по магистралата с отбивка при Церово е 22 км. От областния град Пазарджик Щърково отстои на 23 км.
При последното преброяване жителите са 409 души. Данните са от 2022 г.
Землището му е 21,918 кв. км. Надморската височина е 257 м, на места до 300. Обработваемата земя е 12 000 дка.
Природните условия – южно изложение, надморска височина и почвен състав, са прекрасни за отглеждане на лозя. В стари времена лозарството е било на преден план. Вината от памид, произведени в Щърково, не отстъпват по нищо на най-качествените, произвеждани в региона. От зърнените култури първенство по количество държат пшеницата, ръжта и царевицата. В най-ниската част на землището, между каналите Чауша и Гелемена, е подходящо за оризища.
Според писаното от Стефан Захариев, към 1865 г. то е наброявало 60 къщи, една черква, училище с 15 ученици и 230 жители. По онези стандарти, в числото влизат само мъжете. С жените населението е записано като 460 обитатели.